Skip to content

Odprawa na lotnisku – informacje praktyczne

Żeby podróż samolotem przebiegała bez problemów, opisałam jak wygląda proces odprawy lotniskowej.

Odprawa lotniskowa zaczyna się zazwyczaj na 2h przed wylotem, a zamykana na ok 50 min przed startem. Wyjątek stanowią kierunki pozakontynentalne. Stanowiska check-in otwierane są na 3h przed wylotem, a zamykane na 1h przed startem

Po przybyciu na lotnisko, osoby, które nie posiadają dokumentów podróży (bilet, voucher hotelowy, potwierdzenie ubezpieczenia, a w przypadku osób, które wykupiły opcję pośrednictwa wizowego,  swojego paszportu z wizą) powinny kierować się do przedstawiciela biura podróży. Pracownik biura podróży wręczy Ci zestaw dokumentów i wskaże miejsce odprawy check-inn.

Website: http://www.airliners.net/photo/Boeing/Boeing-747-8JK/2007122/&sid=8d1376af800defff4f8d7bfce7c9a4ec
Website: http://www.airliners.net/photo/Boeing/Boeing-747-8JK/2007122/&sid=8d1376af800defff4f8d7bfce7c9a4ec

Osoby, które obowiązuje odprawa bezbiletową, powinny kierować się do razu do stanowiska check-inn.

Informacje o tym, gdzie znajduje się stanowisko odpraw można znaleźć na specjalnych tablicach informacyjnych (Departures / Wyloty). Po sprawdzeniu numeru lotu, będziesz wiedzieć, gdzie znajduje się Twój check-inn.

Przy stanowisku odpraw, sprawdzane są dokumenty (paszport/dowód osobisty, bilety lotnicze lub umowa zgłoszenie) i waga bagażu ( informacja o limitach bagażowych znajduje się na Waszej umowie). Bagaż zostanie odpowiednio oznakowany i odbierzesz go dopiero w porcie docelowym, a Tobie zostanie wydana karta pokładowa i potwierdzenie nadania bagażu.

Następnie proszę przejść do odpowiedniego wejścia kontroli bezpieczeństwa.

Przygotuj swoją kartę pokładową oraz dokument tożsamości. Do plastikowego koszyka włóż swój bagaż podręczny oraz wyciągnij z niego drobne rzeczy np. telefon, klucze,   monety,   płyny, lekarstwa w płynie, jedzenie dla dziecka czy żywność dietetyczną. Laptopy i inne duże urządzenia elektryczne, ubranie wierzchnie, metalowe części garderoby np. pasek do spodni również powinny się znaleźć na taśmociągu. Możesz być poproszony o zdjęcie obuwia oraz otwarcie bagażu w celu kontroli zawartości. Wszystkie niedozwolone rzeczy zostaną odebrane i zutylizowane.

Po zakończonej odprawie bezpieczeństwa, na swojej karcie pokładowej sprawdź numer bramki/gate i udaj się do poczekalni. Na około 40 minut przed planowanym wylotem, obsługa naziemna otworzy gate. Ponownie przygotuj swoją kartę pokładową oraz dokument tożsamości.

Po wylądowaniu, przygotuj się na kontrolę dokumentów. Jeżeli lecisz do kraju, w którym wymagana jest wiza i można ją nabyć na lotnisku, należy wypełnić wniosek wizowy przed kontrolą dokumentów. Następnie proszę kierować się w stronę hali odbioru bagażu. Na tablicach informacyjnych odszukaj numeru swojego lotu i udaj się do taśmociągu, wskazanego na tablicy informacyjnej.

Kiedy odbierzesz swój bagaż, możesz kierować się do wyjścia/exit. W hali przylotów będzie czekał na Ciebie przedstawiciel biura podróży. Podejdź do niego i powiedz, w jakim hotelu masz spędzić swój urlop lub na jaka wycieczkę przyjechałeś. Przedstawiciel biura, powie do którego autokaru przed terminalem wsiąść i zaczekać na resztę grupy.

Przyjemnego lotu życzy Składnica Wycieczek :)

Informujemy, że od 1 kwietnia 2016 r. według oświadczenia ICAO  z dnia 26.02.2016, pasażerowie podczas lotu będą mogli przewozić baterie wchodzące w skład urządzeń elektronicznych w bagażu rejestrowanym i podręcznym. Wyjątkiem są baterie będące częściami zapasowymi, mogą one być przewiezione jedynie w bagażu podręcznym.

One thought on “Odprawa na lotnisku – informacje praktyczne

  1. Kamil says:

    Konkretny artykuł :) Dzięki za informację! Niejednej osobie się przydadzą.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi