Skip to content

I Love Portugal

small_wm_DSC_7280Republika Portugalska usytuowana jest w południowo – zachodniej Europie i oblewana od południa wodami Oceanu Atlantyckiego.  Jest niezwykłą mieszanką różnorodności kultur i krajobrazów. Słoneczny biały piasek i łagodne, malownicze widoki po jednej stronie oraz tropikalne, dzikie scenerie po drugiej.  A wszystko to opatrzone staroświeckim urokiem odbijającym się w starożytnych zamkach oraz idealnie wyglądających wioskach usytuowanych na wybrzeżach i ukwieconych wzgórzach.

Z kilku podstawowych informacji, powinniście wiedzieć, że powierzchnia całkowita Portugalii wynosi 92 391 km2, a zamieszkuje ją 10 677 000 osób. Językiem urzędowym jest portugalski, natomiast w ośrodkach turystycznych można oczywiście liczyć na porozumienie się po angielsku czy francusku.

W Portugalii panuje klimat śródziemnomorski, który stwarza szczególnie dogodne warunki do wczasów dla osób nie lubiących upałów.  Wiatry napływające od strony oceanu sprawiają, że nie jest tutaj ani zbyt gorąco, ani też za zimno. Najlepiej udać się do Portugalii w sezonie od czerwca do listopada.

Ludzie są niezwykle przyjaźnie i łagodnie usposobieni, natomiast tkwi w nich jakaś tęsknota i melancholia wewnętrzna, której nie trzeba się dziwić i przyjąć za część ich kultury. Ponadto ludzie zamieszkujący tereny Portugalii nie mają w zwyczaju spieszyć się i rzadko kiedy zerkają na zegarek.  Może to czasami stanowić problem dla wiecznie spieszących się turystów.

Warto również pamiętać o podobnej jak w Hiszpanii tradycji sjesty. Oznacza to, że w porze obiadowej sklepy zastaniemy zamknięte – życie przenosi się wtedy do barów i restauracji.

Aby poznać prawdziwą magię Portugalii warto odwiedzić miejsca takie jak:

small_wm_DSC_7205Madera – archipelag pochodzenia wulkanicznego, który nazywany jest krajem wiecznej wiosny ze względu na swój sprzyjający łagodny i umiarkowany klimat  oraz bujną i bogatą roślinność.  To tutaj właśnie znajduje się niezwykły rezerwat przyrody. Oraz lasy wawrzynowe wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.  Zachwyceni będą szczególnie miłośnicy obcowania z naturą w najpiękniejszej postaci oraz wielbiciele aktywnego wypoczynku.

Funchal, które jest stolicą wyspy Madera . Można nazwać go typowym malowniczym miasteczkiem portowym. Zachwyca tutaj zabytkowe centrum miasta oraz przepiękna nadmorska promenada.  Jedną z atrakcji jest także zachwycający Ogród Botaniczny, gdzie podziwiać możemy unikatowe odmiany orchidei.

Canico De Baixo, leżące niedaleko Funchal i uznawane za jedno ze spokojniejszych miast regionu. Urzekają szczególnie zapierający dech w piersiach widok na ocean, bogata architektura oraz przede wszystkim przytulna, zaciszna atmosfera.

 small_wm_DSC_7351Sao Vicente to dziewicze wybrzeża na których rozsianych zostało ponad 20 plaż, klify i morze. Tutaj właśnie natura połączyła się w cudowny sposób z historią tworząc w ten sposób niezwykły region, któremu zdecydowanie warto poświęcić czas na poznanie.

Estremadura to kraina wyżynna, która ozdobiona jest licznymi urwistymi skałami, rozległymi plażami oraz jeziorami. Ten region to głównie żyzne doliny, sady i winnice, dzięki którym produkcja wina rozwinęła się tutaj bardzo wysoko. Estremadura stanowi drugi co do wielkości region w Portugalii zajmujący się wytwórczością tego wspaniałego napoju bogów.

 Lizbona to miasto, którego właściwie nie trzeba przedstawiać. Jako stolica godnie reprezentuje Portugalię i zachwyca niezmiennie swoim urokiem. Z racji położenia nad Oceanem Atlantyckim oferuje dostęp do wielu pięknych plaż, natomiast centrum dostarcza rozrywki z racji swojego czarującego i magicznego starego miasta pełnego zabytków i niesamowicie urodziwej architektury. Aby zobaczyć wszystko, co w mieście najwspanialszego warto zarezerwować sobie więcej niż jeden dzień.

 small_wm_DSC_7325Vale do Tejo to urocze białe domki, kamienne uliczki, bogactwo kultury, historii i rekreacji. Dwa różne wybrzeża oraz jedne z najpiękniejszych krajobrazów w Europie – to wszystko czeka na nas, w  regionie Vale do Tejo.

 Alentejo – największy region Portugalii, który jest szczególnie piękny, również ze względu na nikłe ślady ingerencji sektora turystyki. Pełno tu tajemniczych ruin, zapomnianych cmentarzysk oraz zamków z kamienia. Małe urokliwe miasteczka, dzikie plaże, zielone gaje oliwne oraz monumentalne pasma górskie sprawiają, że nie sposób obronić się przed czarem tej części kraju.

Algarve to inny region Portugalii, który cieszy oko i zmysły czystymi, piaszczystymi plażami, niezwykłą linią brzegową zbudowaną głównie z klifów, zagadkowymi jaskiniami i grotami. Zachwyceni będą szczególnie niestrudzeni odkrywcy, którzy mogą zwiedzić zabytkowe Lagos czy naznaczone kulturą mauretańską Silves.

small_wm_DSC_7234 Centro-Beiras to z kolei region, który natura obdarzyła szczególnie pięknymi górskimi krajobrazami przeplecionymi sosnowymi lasami. Tu i ówdzie rozsiane są zameczki i klasztory, które docenione zostały przez UNESCO. A całą tą przepiękną scenerię dopełniają białe, piaszczyste plaże.

 Minho –  to z kolei historyczna prowincja Portugalii.  Można tu zaobserwować wpływy celtyckie oraz wiele wspólnych cech kulturowych z sąsiednią Hiszpańską Galicją. Szczególnie godne polecenia jest tutaj miasto Braga, które ma opinię religijnej stolicy kraju. Preferowana przez wszystkich szukających ciszy i spokoju.

Ribatejo  – zwana regionem naturalnym prowincja Portugalii, słynąca głównie z hodowli byków. Dla turystów szczególnie ciekawe powinny okazać się walki byków, które tutaj się odbywają oraz koniecznie powinni oni wziąć udział w którymś z często odbywających się tu barwnych i radośnie obchodzonych świąt.

Norte-Porto to jeszcze jeden region warty poznania. Znaleźć tu można wszystko, co potrzebne do szczęścia: wysokie góry, park narodowy, zadbane plaże położone nad oceanem, kaniony, a wszystko to oplecione winnym krzewem. To stąd pochodzi słynne wino Porto, w którym lubują się smakosze i koneserzy. Miłośnicy historii i odkrywania mogą poczuć się tu jak w raju dzięki niezliczonym dworom, pałacom, zamkom oraz barokowym kościołom.  Nie sposób się nie zakochać w tej części Portugalii.

Za co więc tak kocham Portugalię?

Portugalia jako jedno z najstarszych krajów w Europie może pochwalić się najpiękniejszymi zabytkami, zamkami i kościołami, które kontrastują w niezwykły sposób z futurystycznymi budynkami i nowymi technologiami.  Wybierając to magiczne miejsce można liczyć na relaks, malownicze widoki, piękne, długie plaże , krystalicznie czystą wodę, piękną pogodę – słowem, wszystko, czego potrzeba, aby spędzić wymarzone wakacje.

Serdecznie zapraszam Was w foto podróż do kraju Wielkich Odkrywców, do Portugalii:)

« 1 z 2 »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi